ქვეშეთი-კობის ახალი გზა – გუდაურის მონაკვეთი 2025 წელს გაიხსნება
ქვეშეთი-კობის მაგისტრალი, რომელიც ქვეყნის ერთ-ერთ ყველაზე მნიშვნელოვან საგზაო ინფრასტრუქტურულ პროექტს წარმოადგენს, ეტაპობრივად სრულდება. პროექტის ფარგლებში 23-კილომეტრიანი გზა შენდება, რომელიც ორ ძირითად მონაკვეთად იყოფა. მათ შორის - გუდაურის დამაკავშირებელი 5-კილომეტრიანი გზა 2025 წელს გაიხსნება, რაც მნიშვნელოვნად გააუმჯობესებს კურორტთან მისასვლელობას და გაზრდის რეგიონის ტურისტულ პოტენციალს.
პროექტის ფარგლებში უკვე დასრულდა 9-კილომეტრიანი გვირაბის მშენებლობა, ხოლო მეორე მონაკვეთზე, რომელიც 12.7 კილომეტრს მოიცავს, აქტიური სამუშაოები მიმდინარეობს. ამ მონაკვეთზე შენდება 5 ხიდი და 4 გვირაბი, მათ შორის ქვეყნის ყველაზე მაღალთაღიანი ხიდი, რომლის სიმაღლეც 166 მეტრი იქნება. ახალი ინფრასტრუქტურა მნიშვნელოვნად შეამცირებს მგზავრობის დროს და გააუმჯობესებს გზის უსაფრთხოებას, განსაკუთრებით კი ზამთრის პერიოდში.
ახალი გზის არსებობა ხელს შეუწყობს რეგიონის ეკონომიკურ განვითარებას. Petra Group სწორედ ამ ახალი შესაძლებლობების ფონზე აფართოებს თავის პროექტებს Gudauri Hotels & Resorts-ის ფარგლებში. თანამედროვე ინფრასტრუქტურა და საერთაშორისო დონის სერვისი გუდაურს კიდევ უფრო მიმზიდველ ადგილად აქცევს ტურისტებისა და ინვესტორებისთვის.