ციხისძირში, გასულ წელს დაანონსებულ PULLMAN-ის 5*-იანი სასტუმროსა და რეზიდენციების კომპლექსის მშენებლობაზე კაფსულის ჩაგდების ცერემონია გაიმართა
აჭარის რეგიონში, ციხისძირში, Petra Sea Resort-ში, Pullman-ის ბრენდული სასტუმროსა და რეზიდენციების მშენებლობის კაფსულის ჩაგდების ცერემონია გაიმართა, რომელშიც მონაწილეობა მიიღო პირველმა ვიცე-პრემიერმა, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრმა ლევან დავითაშვილმა. ინფორმაციას ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრო ავრცელებს.
აღსანიშნავია, რომ ციხისძირში მრავალფუნქციური კომპლექსის მშენებლობის დაწყებასთან დაკავშირებით ღონისძიება გასული წლის აგვისტოშიც გაიმართა. მაშინდელ ღონისძიებას ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის მოადგილეები - გენადი არველაძე და ნინო ენუქიძეც ესწრებოდნენ.
ცერემონიაზე ასევე იმყოფებოდნენ აჭარის მთავრობის თავმჯდომარე რიჟვაძე, აგრეთვე პროექტის პარტნიორი საერთაშორისო ტურისტული ბრენდების Accor ჯგუფისა და მასში შემავალი ბრენდის Pullman-ის წარმომადგენლები და სხვა ოფიციალური პირები.
„ჩვენთვის მნიშვნელოვანია იმის აღნიშვნა, რომ პროექტები, რომლებიც ბოლო წლებში ხორციელდება, არის მაღალი სტანდარტის. სწორედ ასე წარმოგვიდგენია მომავალ წლებში ტურისტული ინფრასტრუქტურის განვითარება. როდესაც ვსაუბრობთ ამბიციურ გეგმაზე, თუ როგორ გაიზრდება ტურიზმი 2028 წლისთვის საქართველოში, როდესაც ვსაუბრობთ ახალ საწოლფონდებზე, ჩვენ ვგულისხმობთ, რომ ეს იქნება მაღალი ხარისხის ინფრასტრუქტურა, რომელიც საშუალებას მოგვცემს უფრო მაღალი მსყიდველობითი უნარის მქონე სტუმრები მოვიზიდოთ ქვეყანაში. გეგმები, რომლებიც საარჩევნო პროგრამის პრეზენტაციისას პრემიერ-მინისტრმა წარუდგინა საზოგადოებას, არის არა ვირტუალური დაპირება, არამედ გამყარებულია ისეთი პროექტებით, როგორიცაა Pullman-ის პროექტი,“ - განაცხადა პირველმა ვიცე-პრემიერმა თავის გამოსვლაში. მისი თქმით, ხუთვარსკვლავიანი სასტუმროსა და რეზიდენციების პროექტი 2028 წლის ბოლოსთვის სრული მასშტაბით ფუნქციონირებას შეძლებს. უშუალოდ მშენებლობის დროს 500-ზე მეტი ადამიანი დასაქმდება, პროექტის დასრულების შემდეგ კი 250 ახალი სამუშაო ადგილი შეიქმნება.
პირველი ვიცე-პრემიერის ინფორმაციით, პროექტის განხორციელება დაახლოებით 80 მლნ აშშ დოლარი დაჯდება. მისი ამოქმედების შემდეგ საქართველოს ტურიზმს ახალი მაღალი ხარისხის საწოლ-ფონდი შეემატება. ლევან დავითაშვილის თქმით, საქართველოში ტურიზმის უფრო მეტად განვითარებისთვის მნიშვნელოვანია დამატებითი ახალი სასტუმრო კომპლექსები და რაც მთავარია, მაღალი ხარისხის ტურისტული ინფრასტრუქტურა. „ჩვენთვის მნიშვნელოვანია, რომ ხელი შევუწყოთ საქართველოში უფრო მაღალმსყიდველობით უნარის მქონე ტურისტების შემოყვანას, რაც ქვეყნის ეკონომიკის განვითარების მნიშვნელოვანი შემადგენელია,“ - აღნიშნა ლევან დავითაშვილმა.
პირველი ვიცე-პრემიერის თქმით, ასევე არანაკლებ მნიშვნელოვანია, რომ ტურისტული პროექტი მდგრადად განვითარდეს. მან ასევე დააანონსა სატრანსპორტო პროექტი, რომელიც აჭარის რეგიონში მგზავრთა საზღვაო გადაყვანის აღდგენას ითვალისწინებს. ამ მიზნით, სასტუმრო კომპლექსის სიახლოვეს ნავმისადგომისა და იახტ-კლუბის მშენებლობაა დაგეგმილი.

A Capsule Ceremony for the Construction of the 5-Star Pullman Hotel and Residences Complex Announced Last Year Was Held in Tsikhisdziri
In Tsikhisdziri, Adjara region, a capsule ceremony for the construction of the Pullman-branded hotel and residences complex within Petra Sea Resort took place, attended by the First Vice Prime Minister, Minister of Economy and Sustainable Development Levan Davitashvili. The information was released by the Ministry of Economy and Sustainable Development.
It is noteworthy that the event was also held last August in connection with the commencement of the multifunctional complex construction in Tsikhisdziri. At that time, Deputy Ministers of Economy and Sustainable Development Genadi Arveladze and Nino Enukidze also attended the event.
The ceremony was also attended by the Chairman of the Government of Adjara, Irakli Kheita, as well as representatives of the international tourism brand Accor Group, which includes the Pullman brand, and other officials.
"It is important to emphasize that the projects being implemented in recent years are of high standards. This is how we envision the development of tourism infrastructure in the coming years. When we talk about the ambitious plan for how tourism will grow in Georgia by 2028, when we discuss new bed capacities, we mean that this will be high-quality infrastructure that will allow us to attract visitors with higher purchasing power to the country. The plans presented by the Prime Minister to the public during the election program presentation are not a virtual promise, but are grounded in projects such as the Pullman project," said the First Vice Prime Minister in his speech. According to him, the five-star hotel and residences project will be fully operational by the end of 2028. During the construction phase, more than 500 people will be employed, and after the project's completion, 250 new jobs will be created.
According to the First Vice Prime Minister, the project's implementation will cost approximately $80 million. After its activation, Georgia's tourism sector will gain a new high-quality bed capacity. Levan Davitashvili stated that additional new hotel complexes are important for further developing tourism in Georgia, and, most importantly, high-quality tourist infrastructure. "It is essential for us to facilitate the influx of tourists with higher purchasing power into Georgia, which is a significant component of the country's economic development," Levan Davitashvili noted.
The First Vice Prime Minister also emphasized the importance of ensuring that the tourism project develops sustainably. He announced a transport project aimed at restoring passenger maritime transportation in the Adjara region. To this end, the construction of a marina and yacht club is planned near the hotel complex.