ციხისძირში, გასულ წელს დაანონსებულ PULLMAN-ის 5*-იანი სასტუმროსა და რეზიდენციების კომპლექსის მშენებლობაზე კაფსულის ჩაგდების ცერემონია გაიმართა
აჭარის რეგიონში, ციხისძირში, Petra Sea Resort-ში, Pullman-ის ბრენდული სასტუმროსა და რეზიდენციების მშენებლობის კაფსულის ჩაგდების ცერემონია გაიმართა, რომელშიც მონაწილეობა მიიღო პირველმა ვიცე-პრემიერმა, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრმა ლევან დავითაშვილმა. ინფორმაციას ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრო ავრცელებს.
აღსანიშნავია, რომ ციხისძირში მრავალფუნქციური კომპლექსის მშენებლობის დაწყებასთან დაკავშირებით ღონისძიება გასული წლის აგვისტოშიც გაიმართა. მაშინდელ ღონისძიებას ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის მოადგილეები - გენადი არველაძე და ნინო ენუქიძეც ესწრებოდნენ.
ცერემონიაზე ასევე იმყოფებოდნენ აჭარის მთავრობის თავმჯდომარე რიჟვაძე, აგრეთვე პროექტის პარტნიორი საერთაშორისო ტურისტული ბრენდების Accor ჯგუფისა და მასში შემავალი ბრენდის Pullman-ის წარმომადგენლები და სხვა ოფიციალური პირები.
„ჩვენთვის მნიშვნელოვანია იმის აღნიშვნა, რომ პროექტები, რომლებიც ბოლო წლებში ხორციელდება, არის მაღალი სტანდარტის. სწორედ ასე წარმოგვიდგენია მომავალ წლებში ტურისტული ინფრასტრუქტურის განვითარება. როდესაც ვსაუბრობთ ამბიციურ გეგმაზე, თუ როგორ გაიზრდება ტურიზმი 2028 წლისთვის საქართველოში, როდესაც ვსაუბრობთ ახალ საწოლფონდებზე, ჩვენ ვგულისხმობთ, რომ ეს იქნება მაღალი ხარისხის ინფრასტრუქტურა, რომელიც საშუალებას მოგვცემს უფრო მაღალი მსყიდველობითი უნარის მქონე სტუმრები მოვიზიდოთ ქვეყანაში. გეგმები, რომლებიც საარჩევნო პროგრამის პრეზენტაციისას პრემიერ-მინისტრმა წარუდგინა საზოგადოებას, არის არა ვირტუალური დაპირება, არამედ გამყარებულია ისეთი პროექტებით, როგორიცაა Pullman-ის პროექტი,“ - განაცხადა პირველმა ვიცე-პრემიერმა თავის გამოსვლაში. მისი თქმით, ხუთვარსკვლავიანი სასტუმროსა და რეზიდენციების პროექტი 2028 წლის ბოლოსთვის სრული მასშტაბით ფუნქციონირებას შეძლებს. უშუალოდ მშენებლობის დროს 500-ზე მეტი ადამიანი დასაქმდება, პროექტის დასრულების შემდეგ კი 250 ახალი სამუშაო ადგილი შეიქმნება.
პირველი ვიცე-პრემიერის ინფორმაციით, პროექტის განხორციელება დაახლოებით 80 მლნ აშშ დოლარი დაჯდება. მისი ამოქმედების შემდეგ საქართველოს ტურიზმს ახალი მაღალი ხარისხის საწოლ-ფონდი შეემატება. ლევან დავითაშვილის თქმით, საქართველოში ტურიზმის უფრო მეტად განვითარებისთვის მნიშვნელოვანია დამატებითი ახალი სასტუმრო კომპლექსები და რაც მთავარია, მაღალი ხარისხის ტურისტული ინფრასტრუქტურა. „ჩვენთვის მნიშვნელოვანია, რომ ხელი შევუწყოთ საქართველოში უფრო მაღალმსყიდველობით უნარის მქონე ტურისტების შემოყვანას, რაც ქვეყნის ეკონომიკის განვითარების მნიშვნელოვანი შემადგენელია,“ - აღნიშნა ლევან დავითაშვილმა.
პირველი ვიცე-პრემიერის თქმით, ასევე არანაკლებ მნიშვნელოვანია, რომ ტურისტული პროექტი მდგრადად განვითარდეს. მან ასევე დააანონსა სატრანსპორტო პროექტი, რომელიც აჭარის რეგიონში მგზავრთა საზღვაო გადაყვანის აღდგენას ითვალისწინებს. ამ მიზნით, სასტუმრო კომპლექსის სიახლოვეს ნავმისადგომისა და იახტ-კლუბის მშენებლობაა დაგეგმილი.

Церемония закладки капсулы для строительства комплекса отеля и резиденций Pullman 5* в Цихисдзире, анонсированного в прошлом году, состоялась
В Цихисдзире, в регионе Аджария, состоялась церемония закладки капсулы для строительства Pullman-брендированного отеля и резиденций в рамках Petra Sea Resort, в которой принял участие первый вице-премьер, министр экономики и устойчивого развития Леван Давиташвили. Информацию распространило Министерство экономики и устойчивого развития.
Следует отметить, что мероприятие также проходило в августе прошлого года в связи с началом строительства многофункционального комплекса в Цихисдзире. На том мероприятии также присутствовали заместители министра экономики и устойчивого развития Геннадий Арвеладзе и Нино Энукидзе.
На церемонии также присутствовали председатель правительства Аджарии Ираклий Хеита, а также представители международного туристического бренда Accor Group, который включает бренд Pullman, и другие официальные лица.
"Важно отметить, что проекты, которые реализуются в последние годы, соответствуют высоким стандартам. Именно так мы представляем развитие туристической инфраструктуры в будущем. Когда мы говорим о амбициозном плане о том, как будет развиваться туризм в Грузии к 2028 году, когда мы обсуждаем новые мощности для размещения, мы имеем в виду, что это будет высококачественная инфраструктура, которая позволит нам привлекать туристов с более высоким покупательным потенциалом в страну. Планы, представленные премьер-министром общественности во время презентации избирательной программы, не являются виртуальным обещанием, а основаны на таких проектах, как проект Pullman," - заявил первый вице-премьер в своем выступлении. По его словам, проект пятизвездочного отеля и резиденций будет полностью функционировать к концу 2028 года. В процессе строительства будет занято более 500 человек, а после завершения проекта будет создано 250 новых рабочих мест.
По информации первого вице-премьера, реализация проекта обойдется примерно в 80 миллионов долларов США. После его запуска туристическому сектору Грузии будет добавлена новая высококачественная база для размещения. Леван Давиташвили отметил, что дополнительные новые гостиничные комплексы важны для дальнейшего развития туризма в Грузии, а главное - высококачественная туристическая инфраструктура. "Для нас важно способствовать притоку туристов с более высоким покупательным потенциалом в Грузию, что является значительным компонентом развития экономики страны," - подчеркнул Леван Давиташвили.
Также первый вице-премьер отметил важность устойчивого развития туристического проекта. Он анонсировал транспортный проект, который предполагает восстановление морских пассажирских перевозок в регионе Аджария. С этой целью планируется строительство пристани для лодок и яхт-клуба вблизи гостиничного комплекса.